Hiába tilos, mégis sokan fűtenek hulladékkal
2019.12.10.Bár a törvény tiltja a hulladékkal való fűtést, ennek ellenére mégis sokan felhasználják. Ennek következtében olyan anyagok szabadulnak fel, amelyek nemcsak az egészségre, hanem a környezetre is káros hatással vannak.
– A tüzek egy része a kémény falára lerakódott korom miatt keletkezik, kis részük pedig a kémény helytelen műszaki kialakítására vezethető vissza. Az utóbbi években egyre többen fűtenek szilárd tüzelőanyaggal, ami fokozza a kéményben a korom lerakódását. Fontos, hogy a fűtőberendezésben csak olyan anyagot égessünk, amelyre azt megtervezték. A lakkozott, festett, nedves fa, a háztartási hulladék, a rongyok vagy az adott fűtőberendezésbe alkalmatlan fűtőanyag elégetése fokozza a korom lerakódását a kéményben, emellett az egészségre rendkívül káros, mérgező – rákkeltő – gázok keletkezhetnek – mondta Szeles Péter, a Nógrád Megyei Katasztrófavédelem hivatalvezetője.
Hozzátette: a lerakódott koromréteg a fűtés során keletkező hő hatására izzani kezd és meggyullad, a kéményben keletkező tűz pedig átterjedhet az egész ingatlanra.
A hivatalvezető arra hívta fel a figyelmet, hogy a kéménytüzek megelőzhetők.
– Szilárd tüzelőanyagnál a begyújtáshoz nem szabad éghető folyadékot használni, de műanyagot, festett, lakkozott, rétegelt vagy nedves fát, rongyokat, háztartási hulladékot, valamint fáradt olajat sem. A fűtőberendezés kiválasztásához, telepítéséhez és karbantartásához fontos a szakember segítsége. Szilárd tüzelésű fűtőberendezésben kizárólag papírhulladék és veszélyesnek nem minősülő, kezeletlen, száraz fahulladék égethető el biztonságosan – közölte Szeles Péter, aki azt is elárulta, hogy a tüzelőberendezések használatát szabályzó kormányrendelet megsértőivel szemben a környezetvédelmi hatóság eljárást indít és bírságot szabhat ki.
Forrás: Tóth-Nagy Orsolya nool.hu illusztráció: pixabay
Ha teszett Önnek a cikk, ossza meg másokkal is!